Nawiedzenie Nowego Targu przez Matkę Bożą Częstochowską w znaku pustych ram

Idea wędrówki kopii Obrazu Jasnogórskiego narodziła się w okresie niezwykle trudnym dla Kościoła i Narodu polskiego. W latach 1953 – 1956 przebywający w więzieniu prymas Polski kard. Stefan Wyszyński opracował plan duchowego przygotowania Narodu do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski. Istotną częścią tych przygotowań stała się peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry. Rozpoczęła się ona 29 sierpnia 1957 roku od archidiecezji warszawskiej. W ciągu 10 lat objęła 10 diecezji północnych i na Ziemiach Zachodnich, z ciągłymi utrudnieniami ze strony władz komunistycznych. 2 września 1967 roku esbecy zatrzymali Obraz Nawiedzenia zdążający do Katowic i odesłali go na Jasną Górę. Pomimo uwięzienia Obrazu peregrynacja po diecezji katowickiej się odbyła – znakiem obecności Maryi były puste ramy ozdobione kwiatami, płonąca świeca i księga Ewangelii.

Przejęcie obecności Matki Bożej Częstochowskiej w symbolu pustych ram od diecezji katowickiej przez archidiecezję krakowską odbyło się w Nowym Targu w sobotę 4 listopada 1967 roku o godz. 17.00 przed kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ponieważ do ostatniej chwili nie było wiadomo, czy władze wypuszczą obraz z Jasnej Góry, przygotowano tak na ołtarzu polowym, jak i w kościele dużą ramę, która mogłaby pomieścić cudowny Obraz Jasnogórskiej Pani.

W dniach od 4-5 listopada 1967 r. w Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu odbyła się peregrynacja kopii Obrazu Matki Bożej z Jasnej Góry, a w zasadzie pustych ram. W uroczystościach udział wzięli: prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński, metropolita krakowski ks. Kardynał Karol Wojtyła, 14 księży biskupów, Kapituła Krakowska, generał Paulinów ojciec Jerzy Tomziński, przełożeni wielu wspólnot zakonnych, ponad 200 kapłanów, ok. 150 sióstr zakonnych. Wiernych w samym Kościele było ok. 4000, a przed ołtarzem polowym i przylegających ulicach ok. 25.000 wiernych (…)

ks. Andrzej Fryźlewicz (fragment tekstu zamieszczonego w Almanachu Nowotarskim nr12)
fot. ze zbiorów Parafii NSPJ w Nowym Targu

Comments are closed.