Miasto Nowy Targ – Jan Paweł II; przeszłość i obecność

Robert Szczachor/www.fotokreator.euOsoba Błogosławionego Jana Pawła II w pamięci i w sercach nowotarżan zajmuje miejsce szczególne. Bo też szczególne i rozliczne były Jego więzi z miastem, któremu położenie, historia i ranga wyznaczyły rolę stolicy Podhala.

Gorczańskimi szlakami wędrował przyszły Papież jeszcze jako biskup krakowski, nieraz prowadząc w góry grupy młodzieży. Stok Długiej Polany znaczyły ślady Jego nart. Udokumentowany jest fakt, że z młodzieżowymi grupami nocował w willi „Szarotka” na Kowańcu. Upamiętnia to tablica na jej elewacji. Szkoła Podstawowa w tej dzielnicy przyjęła imię Jana Pawła II.

Karol Wojtyła często przybywał do miasta z biskupią posługą, wiele osób przyjmowało z jego rąk sakrament bierzmowania. Wielu mieszkańców miasta i Podhala znał osobiście.

W dziejach Jego pontyfikatu i w historii społeczno-politycznych przemian, jakie wkrótce objęły Polskę, potem sięgnęły Europy Wschodniej, fundamentalne znaczenie miała pierwsza pielgrzymka do Ojczyzny, w roku 1979. Nowy Targ na jej trasie znalazł się z woli Ojca Świętego, na wyraźne Jego życzenie. Tylko dzięki determinacji Papieża-Polaka i solidarnemu wysiłkowi górali włożonemu w przygotowanie terenu lotniska, wizyta ta doszła do skutku 8 czerwca, mimo trudności, jakie stwarzały ówczesne władze województwa nowosądeckiego.

Msza na rozległej murawie lotniska, gromadząc – jak podawały niektóre rozgłośnie – ponad milion wiernych, stała się tłumną, porywającą manifestacją wiary i przywiązania do Osoby Jana Pawła II. W noc poprzedzającą ten dzień z każdej strony, także ze Słowacji, ciągnęły do Nowego Targu nieprzeliczone rzesze ludzi. Bramy i drzwi domów stały przed pielgrzymami otworem. Skrzyżowanie, przez które wszyscy musieli przejść, wędrując na lotnisko, tak samo jak wiodąca od strony miasta ulica, nosi dziś papieskie imię, a na lotnisku stanął obelisk z postacią Białego Pielgrzyma, upamiętniający czerwcową mszę.

Imię Błogosławionego przyjął Podhalański Szpital Specjalistyczny. Oryginalna tablica pamiątkowa zdobi frontową ścianę ratusza. Żywy pomnik Papieża to powstała przy parafii św. Jadwigi Królowej stacja „Caritas” udzielająca mieszkańcom Podhala wielu świadczeń rehabilitacyjnych. Z dzwonnicy kościoła św. Jadwigi wzywa wiernych swoim dźwiękiem „Jan Paweł II”. Najmłodsza z nowotarskich parafii – Na Równi Szaflarskiej – z przyjęciem wezwania Jana Pawła II czekała na dzień uznania Go błogosławionym.

Doniosłym aktem – przypieczętowaniem więzi Papieża-Polaka ze stolicą Podhala – stało się przyjęcie przez Niego honorowego obywatelstwa, uchwalonego przez Radę z okazji 650-lecia miasta. Miało to miejsce w 1997 r., gdy Jan Paweł II przybył na modlitwę różańcową do ludźmierskiego Sanktuarium.

Inspirująca rola przypadła Nowemu Targowi w tworzeniu wspólnoty 54 Miast Papieskich, które znalazły się na pielgrzymich szlakach Jana Pawła II. Kolejny Jego żywy pomnik to wspierana przez Miasta Papieskie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, udzielająca stypendialnej pomocy zdolnej młodzieży z uboższych rodzin.

W październiku 2011 roku na parterze nowotarskiego ratusza została otwarta stała ekspozycja „Miasto Nowy Targ – Jan Paweł II; przeszłość i obecność”. Wśród pamiątek cennych, ciekawych, nieraz o wysokich walorach artystycznych, gromadzi ona wiele relikwii drugiego stopnia (przedmiotów, z którymi Błogosławiony miał fizyczny kontakt ciągle lub przez dłuższy czas).

Już w założeniu jest to miejsce żywe, otwarte dla wszystkich zwiedzających i dla tych, którzy posiadają pamiątki z wizyt w Watykanie. Tutaj obecność wyraża się poprzez widome znaki.

Wielką liczbę eksponatów przekazał miastu aktem notarialnym darczyńca wyrażający wolę pozostania anonimowym. Ofiarodawca pochodzi z rejonu Suchej Beskidzkiej, mieszka w Nowym Targu. Cenne eksponaty gromadził latami, niektóre to pamiątki jeszcze z krakowskich lat Karola Wojtyły. Wszystko opatrzone jest watykańskimi certyfikatami. Jan Paweł II przyjaźnił się z jego wujem, profesorem, a sam darczyńca pracował w Watykanie, przy renowacji i konserwacji drewna.

Centralne miejsce w pierwszej sali zajmuje tron papieski z pamiętnej mszy na nowotarskim lotnisku w czerwcu 1979 r., jest też makieta ołtarza projektowanego przez nowotarskiego architekta, ś.p. Tadeusza Jędryskę. Do relikwii należą sutanna, ornat, piuska, mitra, fragment gałązki oliwnej, którą Jan Paweł II trzymał w ręku podczas swojej ostatniej Niedzieli Palmowej, kiedy pokazywał się w oknie.

Pośrodku krzyża z lotniska znalazła się inna relikwia – ułamek drewna z krzyża, do którego przytulał się podczas transmisji Drogi Krzyżowej, na krótko przed śmiercią.

Jest w gablotach sporo przedmiotów osobistych używanych przez Jana Pawła II, m.in. sweter, skarpety, kapelusz (noszone w wakacje, podczas wycieczek w Alpy i Dolomity). Osobliwa pamiątka to laska pasterska zakończona baranim rogiem, ofiarowana Papieżowi na krakowskich Błoniach, która jednak nie wyjechała do Watykanu. Nie brakuje również zbiorów numizmatycznych – monet, pamiątkowych medali, także publikacji, zbiorów filatelistycznych, plakatów. Kardynał Franciszek Macharski podarował na tę wystawę Medal Beatyfikacyjny Jana Pawła II.

Między pamiątkami z czasów krakowskich znaleźć można dyplom magisterski Karola Wojtyły, dokumenty ze studiów, pisma urzędowe. Jest część zastawy stołowej używanej przez Jana Pawła II w prywatnych apartamentach. Wiele eksponatów to przypomnienie tłumnej mszy na lotnisku i rozlicznych wizyt Podhalan w Watykanie. Na monitorze można odtwarzać filmowe zapisy – także wizyty w Nowym Targu i na krakowskich Błoniach.

Wystawa jest czynna w godzinach pracy Muzeum Podhalańskiego: poniedziałek od godz. 10 do 18, wtorek – piątek od godz. 8 do 16.

MSIT Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Targu

34-400 Nowy Targ, Rynek 1 (Ratusz)

tel. 18 266 30 36

www.it.nowytarg.pl

it.nowy-targ@msit.malopolska.pl

Galeria zdjęć

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Comments are closed.